Dla turystów

DLA TURYSTÓW

 

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt pasma Czantorii i Stożka będącego częścią Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega granica państwowa pomiędzy Polska, a Republiką Czeską. Po czeskiej stronie szczytu znajduje się wieża widokowa o wysokości 29 m, stanowiąca doskonały punkt widokowy. Na pn – wsch. zboczach znajduje się wybudowana w 1967 roku kolej linowa. Dolna stacja znajduje się w Ustroniu Polanie, natomiast górna na Polanie Stokłosica, w odległości ok. 1100 m od szczytu.

Czantoria to najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego z nowoczesną kolejką.
Czteroosobowe kanapy oraz system zwalniający prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu to duży atut kolejki, dzięki czemu również osoby niepełnosprawne mogą czuć się bezpiecznie w czasie przejazdu. Kanapy wyposażone są również w specjalne uchwyty umożliwiające transport rowerów na górną stację. Kolej linowa każdego roku umożliwia tysiącom turystów łatwy i szybki dostęp w górne partie Beskidów.

 

Mapa ośrodka

Szlaki piesze:

 

Na terenie miasta Ustronia szczyt Czantorii można osiągnąć trzema pieszymi szlakami turystycznymi PTTK:
– z Ustronia Polany czerwonym,
– z Ustronia Zdroju niebieskim,
– z Małej Czantorii czarnym.

Grzebieniem Czantorii prowadzi Szlak Rycerski o długości 10,5 km.

Infrastruktura:
Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa.
Tuż pod górną stacją wyciągu krzesełkowego znajduje się letni tor saneczkowy (tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna). Na terenie Stacji Górnej znajduje się również największa w Polsce górska plaża z leżakami. Relaks i wypoczynek z widokiem na Beskidy dzięki bezpłatnym leżakom udostępnianym przez Kolej Linową Czantoria jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

W budynku górnej stacji znajdują się: Placówka GOPR oraz punkt gastronomiczny.

W i wokół dolnej stacji znajdują się:
Lokal gastronomiczny „Stacja Zero” oferujący wyśmienite dania kuchni domowej. Na szczególną uwagę zasługują pierogi góralskie z bryndzą, okraszane cebulką, które dostępne są wyłącznie w naszym lokalu. Tutaj znaleźć można również serwis narciarski i wypożyczalnię, szkołę narciarską i przedszkole narciarskie, parkingi na 500 samochodów osobowych i 15 autokarów.


Cennik dla turystów pieszych

 
Normalny
Ulgowy
Bilet góra - dół
38 zł
33 zł
Bilet w jedną stronę
30 zł
26 zł
Wyjazd z rowerem
32 zł
28 zł
Regulamin cennika biletów oferowanych przez Kolej Linową Czantoria w Ustroniu

Bilety ulgowe na przejazdy koleją linową przysługują:

1. Dzieciom w wieku od dnia ukończenia 4 roku życia.
2. Młodzieży szkolnej do 16 roku życia.
3. Osobom niepełnosprawnym.
4. Seniorom po przekroczeniu 65 roku życia. Za okazaniem legitymacji lub innych dokumentów uprawniających do ulgi.

Bilety za 1 zł przysługują:

1. Opiekunom grup szkolnych (1 opiekun na 10 podopiecznych).
2. Przewodnikom prowadzącym grupy.
3. Parom Młodym jadącym na sesje ślubne – szczegóły w kasie.

Darmowe przejazdy koleją linową przysługują:

Dzieciom do dnia 4 urodzin (wymagany jest dokument potwierdzający wiek dziecka).

Pozostałe zniżki na zakup biletu normalnego oraz ulgowego na Kolej Linową przysługują:

1. Posiadaczom Karty Dużej Rodziny – rabat w wysokości 20 %. Rabat udzielany jest za okazaniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (dotyczy każdej osoby).
2. Posiadaczom Beskidzkiej Karty Rabatowej rabat w wysokości 2 zł.
3. Członkom posiadającym ważną legitymację PTTK rabat w wysokości 2 zł.

4. Mieszkańcom Ustronia: bilet w dwie strony 15 zł, bilet w jedną stronę 10 zł – tylko za okazaniem w kasie biletowej dokumentu poświadczającego miejsce zamieszkania ( dotyczy każdej osoby).

Regulamin cennika Kolei Linowej “Czantoria” sp. z o.o.

1. Zakup biletu stanowi akceptację niniejszego Regulaminu i cennika.
2. Bilety są ważne wyłącznie w dniu zakupu.
3. Bagaże typu plecaki, torby i inne, należy przewozić na kolanach.
4. W przypadku zgubienia lub też zniszczenia biletu, reklamacji nie uwzględnia się.
5. Niewykorzystany bilet nie podlega zwrotowi, za wyjątkiem sytuacji opisanych w punkcie: zwroty.
6. Cena biletu na kolej linową nie obejmuje ubezpieczenia w górach.
7. Zniżki, rabaty i promocje nie łączą się.

Zwroty:

1. Turysta może dokonać zwrotu zakupionego biletu wyłącznie przed upływem jego ważności.
2. Zwrot za zakupiony bilet podlega w całości w przypadku nie kursowania kolei przez czas dłuższy niż 2 godzinny, spowodowany czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od kolei oraz w przypadku gdy do niewykorzystania biletu doszło z innych przyczyn leżących po stronie Kolei Linowej „Czantoria” Sp. z o.o.
3. Zwrotu należności dokonują kasy biletowe prowadzące sprzedaż biletów po okazaniu kasjerowi oryginału biletu wraz z dowodem zakupu np. paragon, faktura VAT, wydruk z karty płatniczej, itp.
4. W przypadku zgubienia lub też zniszczenia biletu, reklamacji nie uwzględnia się.

Kolej Linowa:

1. Dzieci w wieku niemowlęcym powinny być przewożone w nosidełkach.
2. Dzieci o wzroście poniżej 1,25 m oraz w wieku do lat 10 mogą przewożone tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Tor saneczkowy:

1. Bilety na tor saneczkowy sprzedawane są w kasie stacji górnej kolei.
2. Dzieci do lat 8 mogą korzystać z toru saneczkowego wyłącznie pod opieką dorosłych opiekunów, jednak nie zwalnia to z zakupu dodatkowego biletu.
3. Podczas deszczu, burzy i mgły tor saneczkowy jest nieczynny.

Ochrona danych osobowych:

1.  Administrator danych osobowych Kolej Linowa Czantoria przetwarza dane osobowe na podstawie obowiązujących przepisów prawa a w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych ( tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 1000), Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w celu przetwarzania wizerunku, nieodpłatnego utrwalanie i wykorzystanie wizerunku do potwierdzenia przysługujących zniżek oraz identyfikacji osoby uprawnionej do korzystania z karnetów lub biletów w okresie na który zostały przyznane. Rozpowszechnianie wizerunku jako przetwarzania danych osobowych, pozyskanych podczas imprez organizowanych na terenie Kolei Linowej Czantoria z powodu braku  możliwości pozyskania przez organizatora imprezy oddzielnych pisemnych zgód na przetwarzanie danych osobowych, również może zostać uznane w sposób dorozumiany poprzez samo uczestnictwo lub powołanie się przez organizatora na jego uzasadniony interes tj. przetwarzanie wizerunku w celach marketingu bezpośredniego, ale też dotyczący wyłącznie promocji imprezy .
2. Osobie korzystającej usług Kolei Linowej Czantoria przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania jak również prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody na ich przetwarzanie.
3. Osoba korzystająca z usług Kolei Linowej Czantoria ma prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
4. Można skontaktować się z Administratorem przez stronę www.czantoria.odo.ustron.pl, lub za pośrednictwem powołanego przez niego Inspektora Ochrony Danych, wysyłając wiadomość e-mail na adres: iodo1@odo.ustron.pl Prezentowany cennik, oferty specjalne oraz promocje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu KC.


Szlak czerwony

Czerwony szlak prowadzi z Ustronia Polany najkrótszą drogą na szczyt. Jest fragmentem głównego szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, który zaczyna się w Ustroniu Zdroju, a kończy w Wołosatem w Bieszczadach.

Prowadzi po prawej stronie budynku dolnej stacji kolei linowej prawym skrajem nartostrady stromo w górę na Polanę Stokłosicę, gdzie znajduje się górna stacja kolei linowej. Po drodze początkowo ograniczone widoki w dolinę Wisły i zlokalizowanego na zboczach masywu Równicy kompleksu wypoczynkowego Jaszowiec. Wraz z wysokością widoki coraz dalsze na miasto Ustroń, położone na północ Pogórze Śląskie oraz szczyty Beskidu Śląskiego. Od Polany Stokłosicy szlak przez ok. 1100 m biegnie kamienistą drogą leśną będącą jednocześnie granicą pomiędzy Ustroniem, a Wisłą.

Długość odcinka ok. 3100 m, suma przewyższeń 610 m, czas na pokonanie w górę 1 godz. 45 min. w dół 1 godz. 15 min.Szlak niebieski

Niebieski szlak rozpoczyna się w pobliżu przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. Prowadzi początkowo bulwarem wzdłuż rzeki Wisły w kierunku południowym. W rejonie dzielnicy Brzegi skręca w kierunku zachodnim i uliczkami dzielnicy Poniwiec wyprowadza pod górę Kończyn będącą częścią masywu Czantorii. Opuszcza drogę asfaltową i drogą leśną wspina się stromo północnymi stokami Czantorii.

W podszczytowym fragmencie szlak prowadzi przez rezerwat przyrody „Czantoria” Rezerwat utworzony został w 1996 roku i zajmuje obszar 97 ha. Chronione są w nim dolnoreglowe zbiorowiska leśne o charakterze naturalnym z drzewostanami jaworowymi, klonowymi i jesionowymi. Podobny rezerwat utworzony został po stronie czeskiej. Na główny grzbiet graniczny szlak wyprowadza w pobliżu znajdujących się tu punktów gastronomicznych zlokalizowanych na podszczytowej polanie po stronie polskiej jak i czeskiej. Stąd już ok. 600 m łagodnie wznoszącą się drogą graniczną na szczyt Czantorii.

Długość szlaku ok. 7000 m, suma przewyższeń 770 m, czas na pokonanie w górę 2 godz. 40 min. w dół 1 godz. 50 min.Szlak czarny

Czarny szlak turystyczny prowadzi na szczyt Wielkiej Czantorii z Goleszowa. W granicach administracyjnych Ustronia przebiega na odcinku od zachodnich podnóży Małej Czantorii i prowadzi głównym grzbietem granicznym w kierunku południowym. Wcześniej na szlaku znajduje się szereg atrakcji przyrodniczych i historycznych.

Na odcinku przebiegającym przez gminę Goleszów znajdują się rezerwat przyrody „Zadni Gaj”, w którym na powierzchni 6 ha chroni się cisy w formie drzewiastej, natomiast trawersując stoki góry Tuł przechodzi się przez użytek ekologiczny o tej samej nazwie, gdzie chroni się rzadkie gatunki rodzimych odmian storczyków.

U podnóża Małej Czantorii znajdują się pamiątki historyczne. Pierwsza to tzw. leśny kościół „Spowiedzisko”. Miejsce gdzie w czasach kontrreformacji (1654 – 1709) odbywały się tajne nabożeństwa ewangelickie. Druga to miejsce upamiętnienia partyzantów z podległego Armii Krajowej oddziału „Czantoria”, którzy zginęli w czasie hitlerowskiej obławy. Bohaterów upamiętnia pomnik postawiony w miejscu partyzanckiej kryjówki. Znajduje się ok. 400 m od czarnego szlaku i prowadzi do niego oznakowana ścieżka.

Na szczycie Małej Czantorii szlak łączy się ze szlakiem żółtym prowadzącym z Ustronia. Od szczytu prowadzi w kierunku południowo wschodnim głównym grzbietem pasma. Pasmo to jest granicą wododziału rzek Wisły i Odry. Po drodze znajduje się górna stacja kolei linowej Poniwiec z punktem gastronomicznym. Dalej szlak prowadzi dawnymi polanami wypasowymi owiec. Z polan widoki na szczyty Beskidu Śląskiego i Morawsko Śląskiego po stronie czeskiej. Szlak wyprowadza na podszczytową polanę, gdzie dołączają znaki niebieskie szlaku z Ustronia i po ok. 600 m osiąga szczyt Czantorii.

Długość szlaku ok. 13 km (w tym w granicach administracyjnych Ustronia ok. 3500 m), suma przewyższeń ok. 1100 m (w granicach Ustronia 460 m), czas na pokonanie w górę 4 godz. 30 min, w dół 3 godz. 30 min.Szlak Rycerski

Ścieżka o długości 10,5 km prowadząca grzebieniem Czantorii. Jej trasa stworzona została na podstawie legendy o rycerzach śpiących we wnętrzu góry.

Pierwszy w Beskidach szlak rycerski zaczyna się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Czantorię. Właściwa trasa ma jednak początek na Polanie Stokłosica, gdzie wyciąg kończy swój bieg. Następnie ścieżka rycerska biegnie wspólnie ze szlakiem turystycznym na Wielką Czantorię. Na szczycie odbija w kierunku czeskiego schroniska, by następnie przez polanę Bąkula oraz Bielendę zejść w dolinę Poniwca i wrócić pod dolną stację kolejki.

Cała trasa liczy 10,5 kilometra. Jak przystało na nietypową ścieżkę jej oznakowanie jest iście rycerskie. Turyści przemierzający szlak muszą wypatrywać na drzewach prostokątnych znaków, gdzie na białym tle są elementy hełmu, chorągwi oraz tarczy.

Zachęcamy Was do korzystania z aplikacji Kompas Go podczas przemierzania Ścieżki Rycerskiej. 
Korzystając z aplikacji na trasie poznacie nie tylko legendę o śpiących na Czantorii rycerzach, ale również ciekawostki historyczne i przyrodnicze.
Na użytkowników, którzy przejdą całą trasę i prawidłowo oznaczą się na wszystkich 12 punktach w kasach Kolei od 30.07.2021 r. czekają pamiątkowe odznaki rycerskie.Szlak Przemytników

W okresie między pierwszą a drugą wojną światową w okolicach Czantorii działali przemytnicy. Z ówczesnej Czechosłowacji szmuglowano przede wszystkim obuwie, z Polski transportowano nielegalnie żywność – także w postaci stadek krów oraz świń. Na przemytniczym szlaku towarem byli nawet ludzie: to tędy wiodła droga ochotników, którzy udawali się do Hiszpanii, by wziąć udział w wojnie domowej.