Dla turystów

DLA TURYSTÓW

 

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt pasma Czantorii i Stożka będącego częścią Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega granica państwowa pomiędzy Polska, a Republiką Czeską. Po czeskiej stronie szczytu znajduje się wieża widokowa o wysokości 29 m, stanowiąca doskonały punkt widokowy. Na pn – wsch. zboczach znajduje się wybudowana w 1967 roku kolej linowa. Dolna stacja znajduje się w Ustroniu Polanie, natomiast górna na Polanie Stokłosica, w odległości ok. 1100 m od szczytu.

Czantoria to najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego z nowoczesną kolejką.
Czteroosobowe kanapy oraz system zwalniający prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu to duży atut kolejki, dzięki czemu również osoby niepełnosprawne mogą czuć się bezpiecznie w czasie przejazdu. Kanapy wyposażone są również w specjalne uchwyty umożliwiające transport rowerów na górną stację. Kolej linowa każdego roku umożliwia tysiącom turystów łatwy i szybki dostęp w górne partie Beskidów.

 

Mapa ośrodka

Szlaki piesze:

 

Na terenie miasta Ustronia szczyt Czantorii można osiągnąć trzema pieszymi szlakami turystycznymi PTTK:
– z Ustronia Polany czerwonym,
– z Ustronia Zdroju niebieskim,
– z Małej Czantorii czarnym.

Grzebieniem Czantorii prowadzi Szlak Rycerski o długości 10,5 km.

Infrastruktura:
Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa.
Tuż pod górną stacją wyciągu krzesełkowego znajduje się letni tor saneczkowy (tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna). Na terenie Stacji Górnej znajduje się również największa w Polsce górska plaża z leżakami. Relaks i wypoczynek z widokiem na Beskidy dzięki bezpłatnym leżakom udostępnianym przez Kolej Linową Czantoria jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

W budynku górnej stacji znajdują się: Placówka GOPR oraz punkt gastronomiczny.

W i wokół dolnej stacji znajdują się:
Lokal gastronomiczny „Stacja Zero” oferujący wyśmienite dania kuchni domowej. Na szczególną uwagę zasługują pierogi góralskie z bryndzą, okraszane cebulką, które dostępne są wyłącznie w naszym lokalu. Tutaj znaleźć można również serwis narciarski i wypożyczalnię, szkołę narciarską i przedszkole narciarskie, parkingi na 500 samochodów osobowych i 15 autokarów.


Szlak czerwony

Czerwony szlak prowadzi z Ustronia Polany najkrótszą drogą na szczyt. Jest fragmentem głównego szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, który zaczyna się w Ustroniu Zdroju, a kończy w Wołosatem w Bieszczadach.

Prowadzi po prawej stronie budynku dolnej stacji kolei linowej prawym skrajem nartostrady stromo w górę na Polanę Stokłosicę, gdzie znajduje się górna stacja kolei linowej. Po drodze początkowo ograniczone widoki w dolinę Wisły i zlokalizowanego na zboczach masywu Równicy kompleksu wypoczynkowego Jaszowiec. Wraz z wysokością widoki coraz dalsze na miasto Ustroń, położone na północ Pogórze Śląskie oraz szczyty Beskidu Śląskiego. Od Polany Stokłosicy szlak przez ok. 1100 m biegnie kamienistą drogą leśną będącą jednocześnie granicą pomiędzy Ustroniem, a Wisłą.

Długość odcinka ok. 3100 m, suma przewyższeń 610 m, czas na pokonanie w górę 1 godz. 45 min. w dół 1 godz. 15 min.



Szlak niebieski

Niebieski szlak rozpoczyna się w pobliżu przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. Prowadzi początkowo bulwarem wzdłuż rzeki Wisły w kierunku południowym. W rejonie dzielnicy Brzegi skręca w kierunku zachodnim i uliczkami dzielnicy Poniwiec wyprowadza pod górę Kończyn będącą częścią masywu Czantorii. Opuszcza drogę asfaltową i drogą leśną wspina się stromo północnymi stokami Czantorii.

W podszczytowym fragmencie szlak prowadzi przez rezerwat przyrody „Czantoria” Rezerwat utworzony został w 1996 roku i zajmuje obszar 97 ha. Chronione są w nim dolnoreglowe zbiorowiska leśne o charakterze naturalnym z drzewostanami jaworowymi, klonowymi i jesionowymi. Podobny rezerwat utworzony został po stronie czeskiej. Na główny grzbiet graniczny szlak wyprowadza w pobliżu znajdujących się tu punktów gastronomicznych zlokalizowanych na podszczytowej polanie po stronie polskiej jak i czeskiej. Stąd już ok. 600 m łagodnie wznoszącą się drogą graniczną na szczyt Czantorii.

Długość szlaku ok. 7000 m, suma przewyższeń 770 m, czas na pokonanie w górę 2 godz. 40 min. w dół 1 godz. 50 min.



Szlak czarny

Czarny szlak turystyczny prowadzi na szczyt Wielkiej Czantorii z Goleszowa. W granicach administracyjnych Ustronia przebiega na odcinku od zachodnich podnóży Małej Czantorii i prowadzi głównym grzbietem granicznym w kierunku południowym. Wcześniej na szlaku znajduje się szereg atrakcji przyrodniczych i historycznych.

Na odcinku przebiegającym przez gminę Goleszów znajdują się rezerwat przyrody „Zadni Gaj”, w którym na powierzchni 6 ha chroni się cisy w formie drzewiastej, natomiast trawersując stoki góry Tuł przechodzi się przez użytek ekologiczny o tej samej nazwie, gdzie chroni się rzadkie gatunki rodzimych odmian storczyków.

U podnóża Małej Czantorii znajdują się pamiątki historyczne. Pierwsza to tzw. leśny kościół „Spowiedzisko”. Miejsce gdzie w czasach kontrreformacji (1654 – 1709) odbywały się tajne nabożeństwa ewangelickie. Druga to miejsce upamiętnienia partyzantów z podległego Armii Krajowej oddziału „Czantoria”, którzy zginęli w czasie hitlerowskiej obławy. Bohaterów upamiętnia pomnik postawiony w miejscu partyzanckiej kryjówki. Znajduje się ok. 400 m od czarnego szlaku i prowadzi do niego oznakowana ścieżka.

Na szczycie Małej Czantorii szlak łączy się ze szlakiem żółtym prowadzącym z Ustronia. Od szczytu prowadzi w kierunku południowo wschodnim głównym grzbietem pasma. Pasmo to jest granicą wododziału rzek Wisły i Odry. Po drodze znajduje się górna stacja kolei linowej Poniwiec z punktem gastronomicznym. Dalej szlak prowadzi dawnymi polanami wypasowymi owiec. Z polan widoki na szczyty Beskidu Śląskiego i Morawsko Śląskiego po stronie czeskiej. Szlak wyprowadza na podszczytową polanę, gdzie dołączają znaki niebieskie szlaku z Ustronia i po ok. 600 m osiąga szczyt Czantorii.

Długość szlaku ok. 13 km (w tym w granicach administracyjnych Ustronia ok. 3500 m), suma przewyższeń ok. 1100 m (w granicach Ustronia 460 m), czas na pokonanie w górę 4 godz. 30 min, w dół 3 godz. 30 min.



Szlak Rycerski

Ścieżka o długości 10,5 km prowadząca grzebieniem Czantorii. Jej trasa stworzona została na podstawie legendy o rycerzach śpiących we wnętrzu góry.

Pierwszy w Beskidach szlak rycerski zaczyna się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Czantorię. Właściwa trasa ma jednak początek na Polanie Stokłosica, gdzie wyciąg kończy swój bieg. Następnie ścieżka rycerska biegnie wspólnie ze szlakiem turystycznym na Wielką Czantorię. Na szczycie odbija w kierunku czeskiego schroniska, by następnie przez polanę Bąkula oraz Bielendę zejść w dolinę Poniwca i wrócić pod dolną stację kolejki.

Cała trasa liczy 10,5 kilometra. Jak przystało na nietypową ścieżkę jej oznakowanie jest iście rycerskie. Turyści przemierzający szlak muszą wypatrywać na drzewach prostokątnych znaków, gdzie na białym tle są elementy hełmu, chorągwi oraz tarczy.

Zachęcamy Was do korzystania z aplikacji Kompas Go podczas przemierzania Ścieżki Rycerskiej. 
Korzystając z aplikacji na trasie poznacie nie tylko legendę o śpiących na Czantorii rycerzach, ale również ciekawostki historyczne i przyrodnicze.
Na użytkowników, którzy przejdą całą trasę i prawidłowo oznaczą się na wszystkich 12 punktach w kasach Kolei czekają pamiątkowe odznaki rycerskie.



Szlak Przemytników

W okresie między pierwszą a drugą wojną światową w okolicach Czantorii działali przemytnicy. Z ówczesnej Czechosłowacji szmuglowano przede wszystkim obuwie, z Polski transportowano nielegalnie żywność – także w postaci stadek krów oraz świń. Na przemytniczym szlaku towarem byli nawet ludzie: to tędy wiodła droga ochotników, którzy udawali się do Hiszpanii, by wziąć udział w wojnie domowej.