O nas

 

Kolej Linowa Czantoria

Kolej Linowa Czantoria Sp. z o.o. to przede wszystkim wyprzęgana Kolej Linowa z 4-osobowymi kanapami firmy Doppelmayr Garaventa Group o długości 1640 m, przewyższeniu 462 m i przepustowości 1800 osób na godzinę. Górna stacja Kolei Linowej znajduje się na wysokości 851 m n.p.m. Czas wjazdu na górę to około 8 – 10 minut. Łatwiejsze i komfortowe wsiadanie i wysiadanie wynikające z nowoczesnego rozwiązania technicznego, które powoduje, że kanapy w obrębie peronu zwalniają automatycznie swój bieg.

CZAS WJAZDU

DŁUGOŚĆ WYCIĄGU

PRZEWYŻSZENIE

PRZEPUSTOWOŚĆ NA GODZINĘ


Czantoria to najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego z najnowocześniejszą wyprzęganą koleją. Czteroosobowe kanapy oraz system zwalniający prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu to duży atut kolejki, dzięki czemu również osoby niepełnosprawne mogą czuć się bezpiecznie w czasie przejazdu. Krzesełka wyposażone są również w specjalne uchwyty umożliwiające transport rowerów na górną stację. Kolej linowa każdego roku umożliwia tysiącom turystów łatwy i szybki dostęp w górne partie Beskidów. Największą frajdę zarówno dla dorosłych i dzieci jest zjazd 700 metrowym torem saneczkowym.


Wizytówka Czantorii to trasa narciarska nr 1 o długości 1900 m, która jest naśnieżana oraz oświetlona na całej długości, co czyni ją jedną z najdłuższych, oświetlonych tras czerwonych w Polsce, a także trasa nr 2, która otwierana jest wówczas, kiedy naturalne warunki śniegowe na to pozwolą. Trasy narciarskie są codziennie ratrakowane. W ramach stacji Kolej Linowa Czantoria funkcjonuje strefa dla początkujących narciarzy z taśmą transportową. Teren jest naśnieżany i oświetlony, tuż obok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska.Czynna przez cały rok Kolej Linowa Czantoria to góra pokoleniowa, odwiedzana o każdej porze roku. Setki tysięcy turystów odwiedza to miejsce głównie dla nadzwyczajnie pięknych, widokowych polan, zabawy z dziećmi na torze saneczkowym ale także dla rozrywki i emocji – przy górnej stacji odbywają się liczne wydarzenia kulturalno – folklorystyczne, eventy, festiwale oraz międzynarodowe zawody sportowe.

Niewątpliwą atrakcją jest największa w Polsce górska plaża z bezpłatnymi leżakami zlokalizowana wokół Stacji Górnej Kolei. 

Miejsce jest łatwo dostępne. W bliskiej odległości od obiektu znajduje się około 700 miejsc parkingowych, przystanek autobusowy oraz stacja kolejowa. Wokoło znajdują się lokale gastronomiczne oraz atrakcje dla dzieci. Łatwym leśnym szlakiem w 30 minut można dojść z górnej stacji kolei linowej do szczytu z wieżą widokową.Kolej Linowa Czantoria  historia

Kolej Linowa na Czantorię została wybudowana w latach 1965-1967. W październiku 1967r. została oddana do użytkowania szerokim rzeszom turystów. W latach 1991-1994 kolej została zmodernizowana, czego rezultatem była zwiększona zdolność przewozowa. Jednak najważniejszą i najbardziej kosztowną inwestycją w dziejach Czantorii była wymiana kolejki linowej na czteroosobową, uruchomiona w grudniu 2006 roku. Obecnie jest to jedna z nowocześniejszych kolei w polskiej części Beskidów. Kolej Linowa Czantoria jest miejscem bardzo dobrze znanym zarówno w regionie jak i w całej Polsce. Coraz częściej odwiedzana jest również przez zagranicznych turystów.